Psykologer, terapeuter og vejledere

I FSTB får vi ofte spørgsmål om psykologer eller andre, der kendskab til og arbejder med kønsidentitet. Derfor har vi udarbejdet denne liste med psykologer samt en psykoterapeut og en seksualvejleder, der har kendskab til og arbejder med kønsidentitet.

Psykologer:
Sjælland:
København:
Karina Kehlet Lins. Tlf.  81184006. www.karinalins.com
Stinne Bogh. Tlf. 26491100 www.stinnebogh.dk
Thea Sikker Remin. Tlf. 29705037.  thea.sikker@gmail.com
Celina Gullits, Tlf. 42576020. celina@narrativeperspektiver.dk
Michael Baastrup Portz, Tlf. 31111315, hello@mindcphm.dk
Mads Bank, Tlf. 50523122, bank@madsbank.com
Greve:
Nina Lildal-Schrøder, Tlf: 52111423 , info@psykologpro.dk ,  www.psykologpro.dk

Jylland:
Randers:
Trine Flindt, Tlf. 817474330, trine@psykologhusetflindt.dk
Århus:
Rikke Pristed, Tlf. 71722400, rikke@phuset.dk
Tescha Maria Quist, Tlf. 30242551, tescha@psykologaarhus.dk
Hanne Klinge, Tlf. 41112247, Hk@lifequalitywest.dk
Esbjerg og Bramming:
Hanne Klinge, Tlf. 41112247, Hk@lifequalitywest.dk
Viborg:
Marianne Kleist. På dansk og engelsk. Tlf. 20898085. www.kleist.biz

Fyn
Ringe:
Susanne Wich, Tlf. 28729002, susanne@wichpsyk.dk

Psykoterapeut:
Jylland
Vejle:
Susanne Lifschitz, Tlf. 60824845, susanne@suannelifschitz.dk

Seksualvejleder
Ålborg:
Marlene Qvist Simoni, Tlf. 26 24 67 33, www.marleneq.dk